„Żyć godnie” – konferencja dotycząca lokalnych zagrożeń społecznych, wyzwań i perspektyw
16 listopada w Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu miało miejsce wydarzenie organizowane przez Centrum Usług Społecznych w Myślenicach. Wziął w nim udział, wygłosił prelekcję oraz poprowadził debatę nasz Prezes dr Andrzej Kobiałka
W społeczeństwie często dostrzegamy wiele zachowań, które możemy uznawać za patologiczne. Problemy te wynikają głównie z niedostosowania się do norm społecznych i wartości, które powszechnie uznaje się za respektowane w społeczeństwie. Coraz trudniej jednak zdefiniować i wytoczyć konkretne granice co zalicza się do patologii, a co już nie. Interpretacje bowiem są niejednoznaczne oraz różnią się w poszczególnych grupach, a także państwach. Dlatego też tematy tegorocznej konferencji omawianej przez zaproszonych specjalistów skupiły się wobec zagrożeń społecznych.
Wsparcie instytucji w wychodzeniu ze środowiska patologicznego
Bardzo ważnym czynnikiem w pomocy ofiarom patologicznych zachowań w rodzinach jest wsparcie ich przez różnorodne instytucje, które dysponując różnymi środkami prawnymi i społecznymi, pomagają wydostać się z tych sytuacji i ukarać oprawców. Bardzo ważnym aspektem jest, aby zaangażowanie instytucjonalne było oparte w głównej mierze o współpracę. Dlatego też spotkanie objęło zróżnicowane panele dyskusyjne w tym „Trudne rozmowy”, czy „Dokąd zmierzamy”, które w jasny i przystępny sposób pozwoliły na wyjaśnienie uczestnikom różnych zagrożeń społecznych, środków prewencji oraz podkreśliły rolę zaangażowania instytucjonalnego.
Podsumowanie
Cieszymy się, że tematy te porusza się w naszych lokalnych środowiskach. Mamy nadzieję, że to wydarzenie na stale wpisze się w kalendarz licznych działań prowadzonych na terenie Myślenic i okolic. Dziękujemy Centrum Usług Społecznych w Myślenicach za zaproszenie.