Prawa, reguły, zasady fundamentem edukacji dzieci i młodzieży opartej na świadomości świata realnego i wirtualnego
Wprowadzenie do projektu
Projekt realizowany w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania na lata 2023-2024 pn. „Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa”
Zasadniczym celem projektu jest zwiększenie świadomości praw, reguł, zasad rządzącym światem wirtualnym i realnym wśród dzieci i młodzieży. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
W realizacji projektu edukacyjnego na rok 2023 planowane są następujące działania:
- Opracowanie scenariuszy, przygotowanie reżyserskie, itp, oraz nakręcenie, realizacja oraz upublicznienie pięciu filmów edukacyjnych na potrzeby projektu z zakresu zachowań ryzykownych i znajomości praw przez dzieci i młodzież w równoległych świata.
- Opracowanie, przygotowanie, kolportaż materiałów edukacyjnych dla poszczególnych szkół biorących udział w niniejszym projekcie tj. ulotki, plakaty, książeczki i inne pakiety edukacyjne (wraz z dostępem również w wersji online).
- Szkolenia i prelekcje profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w wersji online z 4 szkół podstawowych – z powiatu myślenickiego i krakowskiego. Inicjatywy edukacyjne dot. prelekcji on line, które poruszają zagadnienia bezpieczeństwa zarówno w świecie wirtualnym jak i rzeczywistym, w tym przeciwdziałania zagrożeniom wobec dzieci i młodzieży w sieci, sposobów reagowania na niebezpieczne sytuacje doświadczane przez dzieci i młodzież online, znajomości prawa, a także upowszechniających praktyki zapobiegające przejawom nierówności i dyskryminacji wśród dzieci i młodzieży.
- Realizacja we wszystkich szkołach konkursów multimedialno-profilaktycznych pt. Uwikłani w sieci złapani przez życie, dla dzieci szkół podstawowych biorących udział w projekcie.
W realizacji projektu edukacyjnego na rok 2024 planowane są następujące działania:
- Realizację moderowanej debaty nt. Bank dobrych praktyk – jak zapobiegać przejawom nierówności, wykluczenia i dyskryminacji. Debata z udziałem prelegentów, specjalistów jak i uczniów ze szkół objętych niniejszym projektem,
- Opracowanie i opublikowanie Autorskiego Programu Profilaktycznego dla młodzieży ,,Bądź bezpieczny i świadomy ONLINE”
Ważnym elementem jest popularyzowanie informacji na temat wspólnych zamierzeń wraz z partnerami projektu m.in. Straż Miejska Kraków, Straż Miejska Myślenice i innych efektów działań w środowisku zewnętrznym oraz w mediach.
Więcej na:
https://www.malopolska.pl/aktualnosci/edukacja/konkurs-ofert-prawo-i-ja-edukacja-miedzypokoleniowa-1
Realizacja, opracowanie, przygotowanie, kolportaż materiałów edukacyjnych dla poszczególnych szkół biorących udział w projekcie
W ramach zadania publicznego Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania na lata 2023-2024 pn. „Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa. Fundacja Profilogos realizując zadnie pt. Prawa, reguły, zasady fundamentem edukacji dzieci i młodzieży opartej na świadomości świata realnego i wirtualnego zwizualizowała materiały edukacyjne dla uczniów. Wraz z partnerami tj. Strażą Miejską Miasta Krakowa oraz Strażą Miejską Myślenice przygotowano wizualne pakiety edukacyjne, zawierając tam kompendium wiedzy dostosowane dla danego poziomu edukacyjnego uczestników, które odpowiadają założeniom konkursu w formie (1000 szt – ulotek, 10 szt – plakatów, 200 szt – książeczek edukacyjnych).
Materiały są możliwe do pobranie w formie cyfrowej (pliki pdf):
Działalność Fundacji w mediach społecznościowych w ramach projektu:
- https://www.facebook.com/photo?fbid=319435477621561&set=a.114236878141423
- https://www.facebook.com/photo?fbid=322538310644611&set=pcb.322538453977930
- https://www.facebook.com/photo/?fbid=324051980493244&set=pcb.324053440493098
Działalność w mediach społecznościowych Partnerów w ramach projektu:
- https://strazmiejska.krakow.pl/aktualnosci
- https://www.facebook.com/strazmiejskakrakow
- https://strazmiejska.myslenice.pl/wspolpraca-w-dzialaniach-profilaktycznych-z-iii-sektorem/
- https://strazmiejska.myslenice.pl/dzialania-profilaktyczne-prowadzone-we-wspolpracy-z-fundacja-profilogos/
- https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=823437082902589&id=100057089154593&ref=embed_post
- http://spzasan.pl/czy-jestes-bezpieczny-w-sieci/
Szkolenia i prelekcje profilaktyczne dla dzieci i młodzieży
W miesiącach wrzesień – grudzień odbyło się 10 szkoleń i prelekcji skierowanych do dzieci i młodzieży w wersji online w których uczestniczyło 200 uczniów.
Prowadzącym szkolenia w powiecie Grodzkim Kraków była dr Józefa Matejek, prof. UKEN, a w powiecie Myślenickim dr Agnieszka Tajak-Bobek.
We wrześniu 2023 odbyły się 2 szkolenia podczas których poruszano kwestie związane z bezpieczeństwem uczniów w świecie realnym i wirtualnym:
- W dniu: 28.09.2023 – odbyło się szkolenie w szkołach: Szkoła Podstawowa nr. 25 w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr. 117 im. Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Krakowie
- W dniu: 29.09.2023 – odbyło się szkolenie w szkołach: Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Zasani, Szkoła Podstawowa im. im. Tadeusza Banachiewicza w Porębie
W październiku 2023 odbyły się 2 szkolenia podczas których poruszano kwestie świadomość uczniów na temat prawnych konsekwencji zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży:
- W dniu: 26.10.2023 – odbyło się szkolenie w szkołach: Szkoła Podstawowa nr. 25 w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr. 117 im. Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Krakowie
- W dniu: 27.10.2023 – odbyło się szkolenie w szkołach: Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Zasani, Szkoła Podstawowa im. im. Tadeusza Banachiewicza w Porębie
W listopadzie 2023 odbyły się 4 szkolenia podczas których poruszano kwestie forów internetowych jako potencjalnych źródeł zachowań ryzykownych w przestrzeni online:
- W dniu: 20.11.2023, 30.11.2023 – odbyło się szkolenie w szkołach: Szkoła Podstawowa nr. 25 w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr. 117 im. Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Krakowie
- W dniu: 09.11.2023, 30.11.2023 – odbyło się szkolenie w szkołach: Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Zasani, Szkoła Podstawowa im. im. Tadeusza Banachiewicza w Porębie
W grudniu 2023 odbyły się 2 szkolenia podczas których poruszano kwestie podstaw prawnych odpowiedzialność nieletnich:
- W dniu: 18.12.2023 – odbyło się szkolenie w szkołach: Szkoła Podstawowa nr. 25 w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr. 117 im. Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Krakowie
- W dniu: 22.12.2023 – odbyło się szkolenie w szkołach: Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Zasani, Szkoła Podstawowa im. im. Tadeusza Banachiewicza w Porębie
Filmy ,,etiudy” profilaktyczne w projekcie
W ramach działań realizowanych w projekcie zostało nakręconych pięć profesjonalnych etiud filmowych o problematyce zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży w realu i świecie wirtualnym. Materiały i filmy edukacyjne zostały przygotowane we współpracy z partnerami projektu i poruszają problematykę bezpieczeństwa w świecie wirtualnym i rzeczywistym, w tym przeciwdziałania zagrożeniom wobec dzieci i młodzieży w sieci, sposobów reagowania na niebezpieczne sytuacje doświadczane przez dzieci i młodzież online, znajomości prawa, zapobiegania przejawom nierówności i dyskryminacji wśród dzieci i młodzieży.
Założeniem niniejszego zadania była również produkcja jednego, krótkiego filmu/spotu wprowadzającego w założenia projektu oraz zachęcającego do udziału w nim. Ten motyw został wykorzystany artystycznie, gdzie na potrzeby w/w projektu Jakub Kudłacz ,,NEKSI” napisał słowa i wykonał autorski utwór ,,Wszystko będzie dobrze”, będący oprawą muzyczną i zapowiedzią innych cykli etiud filmowych wyprodukowanych w projekcie.
W ramach zadania zlecono i podjęto współpracę z p. Agnieszką ,,Tola” Słomka, która opracowała scenariusze wraz z przygotowaniem reżyserskim. Nakręcenie, realizacja oraz upublicznienie filmów edukacyjnych na potrzeby projektu z zakresu zachowań ryzykownych i znajomości praw przez dzieci i młodzież w równoległych światach zostało powierzone Myślenice iTV Telewizja Internetowa Region Południe Jarosław Chęć.
Szczególne podziękowania dla wszystkich młodych artystów oraz dla Dyrekcji i uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Zasani, Restauracji Rekliniec w Myślenicach oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Myślenicach.
Materiały dodatkowe:
- https://myslenice-itv.pl/artykul/slowa-ktore-rania/1211660
- https://myslenice-itv.pl/artykul/fundacja-profilogos/1209640
- https://rgwaves.odoo.com/slady
Zdjęcia z planów zdjęciowych filmów
Materiały filmowe
Rozstrzygnięcie konkursu multimedialnego „Uwikłani w sieci złapani przez życie”
W dniach od 06.11.2023 do 28.12.2023 w ramach projektu został zorganizowany w szkołach biorących udział w zadaniu konkurs multimedialno – profilaktyczny nt. Uwikłani w sieci złapani przez życie. Uczniowie poprzez krótkie filmiki kręcone kamerami, telefonami uczniowie ukazywali w kreatywny sposób problematykę wirtualności i życia w realu. Celem Konkursu było:
- ukazanie problematyki bezpiecznych zachowań w świecie online i offline,
- promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od różnorodnych zagrożeń,
- poszukiwanie twórczych form ukazania problematyki bezpieczeństwa w świecie realnym i wirtualnym
Jury konkursowe przyznano równorzędne dwie pierwsze nagrody dla poniższych autorów spotów profilaktycznych:
Miejsce I (powiat myślenicki) – dla Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza III Wielkiego w Zasani – Patryk Szymoniak (reżyser i główny bohater filmu). Temat filmu: Czy dasz radę być offline. Dodatkowo wyróżniony film jest dostępny do objerzenia poniżej.
Miejsce I (powiat krakowski) – dla Szkoły Podstawowej nr 117 w Krakowie – Arkadiusz Meus (reżyser i główny bohater filmu). Temat filmu: Uwikłani w sieci
Dodatkowo Jury wyróżniło pracę – filmik ucznia: Jana Toporkiewicza ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie. Temat filmu: Film z morałem.
Materiały dodatkowe:
Debata: Bank dobrych praktyk – jak zapobiegać przejawom nierówności, wykluczenia i dyskryminacji
W dniu 06 marca 2024 w Sali Widowiskowej w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay ul. Zakopiańska 62, Kraków obyła się moderowana debata dla uczniów szkół podstawowych z powiatu krakowskiego oraz powiatu myślenickiego.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Profilogos która wraz z partnerami Strażą Miejską Miasta Krakowa oraz Strażą Miejską Myślenice realizuje projekt: ,,Prawa, reguły, zasady fundamentem edukacji dzieci i młodzieży opartej na świadomości świata realnego i wirtualnego”. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego a Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.
Zasadniczym celem w/w projektu było zwiększenie świadomości praw, reguł, zasad rządzącym światem wirtualnym i realnym wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie prowadziła i moderowała p. dr Agnieszka Tajak – Bobek, spotkanie było podzielone na następujące moduły:
- Wykład problemowy nt. nt. Jak zapobiegać przejawom nierówności, wykluczenia i dyskryminacji – ,,Bank dobrych praktyk” – dr Andrzej Kobiałka Prezes Zarządu Fundacji Profilogos, profilaktyk, nauczyciel akademicki.
- Debata z udziałem grona eksperckiego (pedagog – mgr Małgorzata Profic, psycholog- mgr Aneta Baranowska, prawnik – dr Mariusz Czternastek, Straż Miejska Miasta Krakowa – Naczelnik Paweł Zaborski, Profilaktyk – dr Andrzej Kobiałka).
- Rozdanie nagród w zrealizowanym konkursie multimedialnym w szkołach oraz projekcja zwycięskich filmików nakręconych przez uczniów.
- Podziękowania oraz okolicznościowe certyfikaty uczestnictwa dla wszystkich partnerów oraz osób zaangażowanych w projekt.
Całość uświetnił występ na żywo rapera Jakuba Kudłacz ,,NEKSI” w dwóch autorskich utworach: ,,Ucieczka” oraz ,,Wiem co to hejt”. Utwór drugi został napisany i dedykowany na poczet projektu. W trakcie spotkania zostały również zaprezentowane nagrane w projekcie filmy profilaktyczne.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 uczniów wraz z nauczycielami, przedstawiciele czterech szkół z powiatu krakowskiego i myślenickiego oraz funkcjonariusze poszczególnych partnerów SM Kraków i SM Myślenice.
To wydarzenie stanowiło doskonałą okazję pełnej synergii pomiędzy teorią a praktyką opartą o działania profilaktyczne w środowiskach szkolnych w zakresie dzielenia się wiedzą oraz budowania współpracy instytucjonalnej opartej o wzajemnych relacjach.
Debata była transmitowana na żywo a nagrany materiał zostanie upubliczniony w mediach społecznościowych oraz na stronie fundacji www.profilogos.pl
Opracowanie i opublikowanie Autorskiego Programu Profilaktycznego dla młodzieży ,,Bądź bezpieczny i świadomy ONLINE”
Program profilaktyczny ,,Bądź Bezpieczny i świadomy online” obejmuje serię interaktywnych warsztatów, prezentacji, materiałów edukacyjnych oraz praktycznych ćwiczeń, które mają za zadanie zwiększyć świadomość uczestników na temat zagrożeń związanych z Internetem oraz nauczyć ich skutecznych strategii unikania i reagowania na te zagrożenia. Program jest efektem realizacji zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania na lata 2023-2024 pn. „Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa. Został zainicjowany przez Fundację Profilogos w ramach zadania: Prawa, reguły, zasady fundamentem edukacji dzieci i młodzieży opartej na świadomości świata realnego i wirtualnego.
Grupa docelowa:
Bezpośrednia grupa: uczniowie klasy 7-8 ze szkół podstawowych,
Pośrednia grupa: rodzice
Realizatorzy: pedagodzy, nauczyciele szkół podstawowych, liderzy młodzieżowi
Podstawa ekspercka:
Program Profilaktyczny ,,Bądź bezpieczny i świadomy online” został opracowany przez grono specjalistów z dziedziny profilaktyki, pedagogiki, psychologii, higieny cyfrowej i był analizowany pod kątem prawnym. Eksperci to praktycy, jak i pracownicy naukowi. Treści programu zostały opracowane na bazie literatury i bazy teoretycznej pod nadzorem merytorycznym. To również praktyka i zrealizowane warsztaty i szkolenia dla uczniów z dwóch powiatów (myślenickiego, krakowskiego) w ramach wypracowanych szkoleń w ramach zadania: Prawa, reguły, zasady fundamentem edukacji dzieci i młodzieży opartej na świadomości świata realnego i wirtualnego realizowanego w latach 2023-2024 przez Fundację Profilogos.
Program opiera się również na wypracowanych rekomendacjach w trakcie trwania zadania na przestrzeni 2023-2023 oraz debaty eksperckiej realizowanej przy udziale młodzieży w 2024 roku.
Cele programu
Cel główny
Edukacja dzieci i młodzieży na temat potencjalnych zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, wzmacnianie potencjałów u młodych osób.
Cele szczegółowe
- Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia: zachęcenie dzieci i młodzieży do rozwijania umiejętności rozpoznawania niebezpiecznych i fałszywych informacji, dezinformacji i manipulacji online.
- Promowanie odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych: uczenie zasad bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych, z naciskiem na ochronę prywatności, unikanie dzielenia się wrażliwymi informacjami oraz budowanie pozytywnych interakcji online.
- Podnoszenie świadomości na temat cyberprzemocy: edukacja dzieci i młodzieży na temat konsekwencji cyberprzemocy oraz uczenie sposobów reagowania na takie sytuacje, w tym zgłaszanie incydentów i szukanie wsparcia.
- Kształtowanie zdolności do cyfrowego detoxu i zrównoważonego korzystania z technologii: zachęcanie do regularnych przerw od technologii, promowanie aktywności poza światem online oraz uczenie zarządzania czasem spędzanym w internecie.
- Wspieranie empatii i szacunku w komunikacji online: nauka odpowiednich zachowań w środowisku internetowym, podkreślająca znaczenie empatii, szacunku dla innych i odpowiedzialności za własne działania online.
- Zwiększanie zaangażowania liderów młodzieżowych, rodziców i nauczycieli w bezpieczeństwo online: zaangażowanie liderów młodzieżowych, rodziców i nauczycieli w edukację dotyczącą bezpieczeństwa online, zapewniając im narzędzia i wiedzę do wspierania dzieci i młodzieży w tym zakresie.
- Podnoszenie świadomości na temat zagrożeń związanych z uzależnieniem od internetu i gier komputerowych: edukowanie o możliwych skutkach uzależnienia od gier komputerowych oraz internetu, oraz zapewnienie wskazówek dotyczących zapobiegania i radzenia sobie z tymi problemami.
- Promowanie bezpieczeństwa przy korzystaniu z technologii mobilnych: zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z korzystaniem z urządzeń mobilnych, takie jak śledzenie lokalizacji, oszustwa poprzez SMS czy malware.
- Budowanie świadomości o ochronie danych osobowych: uczenie dzieci i młodzieży o znaczeniu ochrony danych osobowych, konsekwencjach ich nieodpowiedniego udostępniania oraz najlepszych praktykach dotyczących bezpieczeństwa danych.
Czas trwania programu: jedno półrocze
Spodziewane efekty
- Uporządkowanie systemu wartości
- Wdrażanie i stosowanie przez uczniów ,,higieny cyfrowej”
- Wykształcenie wśród uczestników zdrowego stylu życia w realu i online
- Wiedza o mechanizmach cyberprzemocy i uzależnieniach behawioralnych
- Świadomość zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialności karnej
Realizatorzy programu
- specjaliści realizatorzy z zakresu profilaktyki
- pedagodzy, nauczyciele
- liderzy rówieśniczy – zadania dla kolegów i rodziców
WAŻNE strategia edukacji rówieśniczej tj. wyłonienie i włączanie naturalnych i odpowiednio przygotowanych liderów rówieśniczych, którzy będą przygotowani do prowadzenia działań profilaktycznych w przestrzeniach online.
Dodać należy, że program zamieszczono do nieodpłatnego pobrania i korzystania na stronie Fundacji a wydrukowane materiały w/w autorskiego programu zostały przekazane Naszym Partnerom.
Link do pobrania programu profilaktycznego